Świt: Przed pierwszym egzaminem dojrzałości

Świt Nowy Dwór Maz.

Świt Nowy Dwór Mazowiecki w sobotę, 24 sierpnia rozegra wyjazdowe spotkanie w ramach 5. kolejki III ligi. Mecz zapowiada się jako ten, o wysokim znaczeniu w kontekście całego sezonu. Zwycięstwo przeciwko Sokołowi Aleksandrów Łódzki może rozpędzić jeszcze mocniej podopiecznych Marka Brzozowskiego. 

Poprzedni sezon dla Świtu był czymś, o czym trudno pamiętać. Bezbarwne występy i 37 punktowa strata do lidera na koniec sezonu nie pozwalała z optymizmem patrzeć w nadchodzącą przyszłość. Pisaliśmy zresztą na łamach naszego portalu, o tym na jak wielką głęboką wodę został wrzucony debiutujący w seniorskich drużynach szkoleniowiec Świtu – Marek Brzozowski.

Tak rozprawialiśmy o tamtym okresie drużyny ze Sportowej:

– Nie wypada znęcać się nad trenerem Świtu, który trenuje tak jak trenuje, zawodników ma takich, jakich ma. Sam Brzozowski, jak wszyscy doskonale wiedzą, doświadczenia w prowadzeniu seniorów nie miał. Dotychczas trenował on grupy młodzieżowe w Escoli Varsovia. Szkoleniowiec po prostu ma określone umiejętności, którymi pracuje z grupą. Wobec tego bylibyśmy ogromnie zdziwieni, jeśli zarząd zwolni szkoleniowca. 

– Okej, bądźmy szczerzy – nie będziemy wcale zdziwieni, jeżeli tak się stanie. Plotki o ultimatum dla trenera latały już od kilku dni po nowodworskich trybunach. Zarząd Świtu od kilku lat – mówiąc delikatnie – nie pomaga drużynie w walce o awans do wyższej ligi. Jeśli jednak osoby rządzące w klubie (a niekoniecznie jest to prezes) zdecydują się na zmianę szkoleniowca, to kibice powinni zadać im pytanie dlaczego w ogóle Brzozowskiego zatrudnili? Czy liczyli iż ten nauczy 28-latków grać w piłkę, tak jak grają barcelońskie szkółki piłkarskie? Czy może ściągnie Leo Messiego po znajomości? Bo zatrudniając pracownika do jakiejkolwiek firmy, pracodawca zawsze sprawdza CV i analizuje, czy dany pracownik zwyczajnie nadaje się w konkretnym momencie na konkretne stanowisko. I pomimo całej sympatii do obecnego szkoleniowca Świtu, to wydaje nam się iż został wrzucony na minę przeciwpancerną i w obecnej sytuacji potrzeba było zatrudnić kogoś z większym doświadczeniem.

Tekst odbił się sporym echem zarówno w środowisku nowodworskim, jak i okolicach. Choć bardzo krytycznie podeszliśmy do tematu, to okazało się to bardzo skutecznym motorem napędowym dla całej drużyny. Zarząd wytrzymał presję i nie zwolnił Brzozowskiego, a sam zespół zaczął zwyczajnie lepiej grać. Trener dostał czas i powoli zaczyna spłacać kredyt zaufania, bowiem w tym sezonie nowodworzanie jeszcze nie polegli. Najważniejszą pozytywną rzeczą, którą wniósł do zespołu nowy szkoleniowiec, jest fakt, że jego podopieczni zwyczajnie chcą grać w piłkę. Chcą nią operować i tworzyć sobie z jej pomocą akcje bramkowe.

Problem jednak w tym, że drużyny z którymi dotychczas mierzył się zespół z Nowego Dworu obecnie nie znajdują się choćby w górnej połowie tabeli. Dwie ekipy są w strefie spadkowej (Pogoń Grodzisk Mazowiecki – zwycięstwo 5:3 i Ruch Wysokie Mazowieckie 0:0), a pozostałe zajmują kolejno miejsce 13. i 10. Dlatego nadchodzący mecz z Sokołem ma być pierwszym, naprawdę poważnym egzaminem dojrzałości dla tej drużyny.

Sokół od kilku sezonów z rzędu walczy o najwyższe laury w lidze i chyba tylko brak chęci na awans w kluczowej fazie sezonu powoduje, że obecny wicemistrz ligi nie awansował wyżej. W obecnej rundzie Zielono-Biali także nie zaznali goryczy porażki – trzykrotnie wygrywali i tylko raz zremisowali.

W przypadku zwycięstwa Świtu, Biało-Zieloni nie tylko mają szansę wskoczyć na fotel wicelidera, ale też dostać ogromny zastrzyk wiary we własne umiejętności, które mogą rozpędzić Biało-Zielonych na dalszą część sezonu. Pytanie tylko, czy Świt wytrzyma i da radę wygrać to spotkanie.

Dla wszystkich kibiców, którzy nie będą mogli obejrzeć tego świetnie zapowiadającego się widowiska, przygotowaliśmy bezpłatną transmisję na żywo. Co ciekawe relację z tego meczu, będą mogli Państwo obejrzeć w zaprzyjaźnionym lokalu Piwnica Winnica, który znajduje się przy ul. Partyzantów!

Relacja na żywo również dostępna TUTAJ.