Torowe ME: Były kolarz NOSiR-u Mistrzem Europy!

Inne dyscypliny

Alan Banaszek na welodromie w Berlinie sięgnął po tytuł Mistrza Europy! Niespełna 20-letni zawodnik dwa lata temu reprezentował barwy NOSiR-u  BDC Nowy Dwór Mazowiecki, a od sezonu 2016 jeździ w CCC Sprandi Polkowice.

– Alan był zdecydowanie najsilniejszym kolarzem. Od początku kontrolował sytuację na torze. Wygrał dwa pierwsze finisze, a potem miał tak dużą przewagę, że zaczęliśmy fetować jego zwycięstwo na pięć okrążeń przed końcem, wiedząc, że do zdobycia zostało tylko 10 punktów, a on jest już w strefie ochronnej i nawet defekt nie odbierze mu złotego medalu – mówił trener Jacek Kasprzak.

Banaszek wygrał 5 z 16 punktowych finiszów, a szale zwycięstwa przechylił na swoja stronę na 10 okrążeń przed metą. Wtedy na przedostatnim punktowanym finiszu zajął 2. miejsce. W konsekwencji młody kolarz dojechał na 1. miejscu zdobywając złoty medal i tytuł Mistrza Europy w kolarstwie torowym w wyścigu punktowym.

Prywatnie Alan jest bratankiem prezesa PZKol i znanego w Nowym Dworze dewelopera – Dariusza Banaszka. W 2015 roku został już mistrzem Europy juniorów. Wtedy okazał się najlepszy w Tartu (Estonia) wygrywając wyścig szosowy ze startu wspólnego.