Puchar Polski: Co wiemy o Olimpii Grudziądz?

Bez kategorii

Zawodnicy Świtu po wspaniałym zwycięstwie 5:0 nad Odrą Opole zapewnili sobie awans do kolejnej rundy Pucharu Polski. Ich rywalem już w najbliższą sobotę będzie Olimpia Grudziądz. Zespół ten nieprzerwanie od 6 lat występuje na poziomie I ligi.

Zespół z Grudziądza miniony sezon bez wątpienia może zaliczyć do udanych. Olimpia do końca rozgrywek liczyła się bowiem w walce o awans do Ekstraklasy. Ostatecznie do miejsca premiowanego awansem, które zajął Górnik Zabrze Olimpijczykom zabrakło 2 punktów. Nie był to jednak najlepszy sezon w historii klubu. Przed dwoma laty Olimpia zakończyła rozgrywki na 4. miejscu zaplecza ekstraklasy. Strata do ówczesnego beniaminka  – Termaliki Nieciecza wyniosła jednak, aż 2o punktów.

W rozgrywkach Pucharu Polski zespół z Grudziądza najdalej doszedł w sezonie 2012/2013. Olimpia poniosła porażkę dopiero w 1/4 finału, ulegając warszawskiej Legii, w Stolicy 1:4 i na własnym boisku 1:2. Olimpia w tych rozgrywkach w pokonanym polu pozostawiła ponadto Górnik Wałbrzych, Lecha Poznań – wygrywając w dogrywce (2:1) oraz Pogoń Szczecin – również po dogrywce (1:0).

Miniony sezon dla Olimpii był bardzo nierówny. Na półmetku rozgrywek zespół zajmował dopiero 12. pozycję w tabeli I ligi. Piłkarze Olimpii zgromadzili na swoim koncie 21 punktów i strefę spadkową wyprzedali tylko o 3 oczka. Wiosną Olimpia przeszła metamorfozę. Zespół stał się drugą siłą ligi zdobywając 2 punkty mniej od najlepszego zespołu, jakim okazała się Sandecja Nowy Sącz. W tabeli wiosny grudziądzanie uplasowali się na 2. miejscu z 32 punktami.

Po za kończeniu sezonu z klubem pożegnało się wielu zawodników. Największe osłabienia to bez dwóch zdań powrót z wypożyczenia do Piasta Gliwice najlepszego strzelca – Karola Angielskiego. Nowego pracodawcę znalazł również Lukas Klemenz, który przez wielu uznawany był za najlepszego środkowego obrońcę w I lidze. Z zespołem pożegnał się również Jakub Wrąbel. Wypożyczony ze Śląska Wrocław bramkarz, powrócił do swojego macierzystego klubu. Wypożyczenie zakończyło się również Jakubowi Łukowskiemu, który zdołał już w nowym sezonie, zadebiutować w ekstraklasie w barwach Wisły Płock. Z klubem pożegnali się również ex-legioniści. Adam Banasiak zamienił Grudziądz na Sosnowiec, a Marcin Smoliński przeniósł się do Znicza Pruszków.

Jak do tej pory w Grudziądzu nie przeprowadzono spektakularnych transferów. Nie oznacza to jednak, że Olimpia nie ma wartościowych zawodników. Najbardziej znany jest bez wątpienia Marcin Kaczmarek. Zawodnik ten rozegrał w polskiej ekstraklasie 221 meczów, w których strzelił 13 bramek. Ekstraklasowe doświadczenie zdołali również zebrać Damian Ciechanowski (8 spotkań w barwach Zawiszy Bydgoszcz), Daniel Feruga (5 meczów i 1 gola dla Ruchu Chorzów) oraz Ukrainiec Wołodymyr Kowal, który ostatnie 2 lata spędził w Termalice Nieciecza (16 meczów).

Jak do tej pory do zespołu prowadzonego przez Jacka Paszulewicza dołączyło 5 zawodników. Eusebio Bancesii (Pogoń Siedlce, 12-1), wspomniany wcześniej Kowal, Jakub Waszczyk grający do tej pory w III-ligowym KS-ie Chwaszczyno, Maciej Wolski z Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie oraz fiński napastnik Ville Salmikivi, reprezentujący bułgarski Beroje Stara Zagora.

Olimpia będzie murowanym faworytem sobotniego starcia w Nowym Dworze. Świt jednak pokazał w spotkaniu z Odrą Opole, że nie boi się żadnego przeciwnika. Zawodnikom Świtu przed tym spotkaniem na pewno nie zabraknie motywacji. Bez dwóch zdań będzie to ciekawy pojedynek. Miejmy nadzieję, że zakończony zwycięstwem nowodworzan!